Ungguttene grep taktstokken – Kolstad

Ungguttene grep taktstokken

Allerede nedrykningsklare Haslum kom til Kolstad Arena med mer enn halve laget med spillere født etter årtusenskiftet. Vi hadde også to veldig unge som gjerne ønsket å spille første-stemmer.

Leon Bronken – født i 2006 – og Emre Berge – årsmodellen eldre, har spilt håndball sammen i Elverum i flere år. Nå er de to klare for å heve sin stemme også i Kolstad-orkesteret. I ettermiddag var de to imponerende gode. Stian Gomo sier det omtrent slik:


– Leon har hatt en fin fremgang over tid – både offensivt og i forsvar. Han er en riktig fin kriger, ydmyk og sulten. Absolutt en spiller for fremtiden.


Og om 05-modell og ett år eldre enn kompisen, Emre:

– Definitivt også en spiller for fremtiden. Foreløpig svinger det litt i prestasjonene – noe vi ser både i 1.divisjonsspill for Charlottenlund og i treningene hos oss. Men Emre har definitivt et godt håndballhode og er en «sleiping». 

Sist onsdag hadde Charlottenlund med Emre og Leon på laget et spennende og tøft oppgjør mot Bodø, en kamp som til slutt endte med ettmålstap for CSK. Leon gjorde en meget god figur. Han viste med ettertrykk gode kvaliteter også én «etasje» høyere – i eliteserien i dag, i en kamp hvor han ble vist tillit som toveisspiller og takket for tilliten med overbevisende prestasjoner. Hvordan kjentes dette, i eliteseriekamp nummer seks og etter å ha scoret 4 på skudd…

-Det var ekstremt gøy – å få spilletid før pause og ikke minst få starte andreomgangen. Det gir selvtillit. Hva jeg mest fornøyd med? Det må være at jeg vant en del dueller og ikke bare ble låst ned hver gang, sa Leon og innrømmet glatt at det selvsagt er litt mer forbundet med å skulle prestere i eliteserien enn det er i «etajsjen» under.

Og hva med bestekompis Emre. Han ble kåret til Kolstads beste (Leon synes det var utrolig gøy) og det etter at Emre var alt annet enn imponerende god i den omtalte kampen mot Bodø. «Venstrearmingen» (uttrykket er lånt fra Zeljko Tomac) sier det som det er, eller var: – Prestasjonen mot Bodø var frustrerende.

Forståelig nok. Emre lyktes rett og slett dårlig. I ettermiddag; så forskjellig som fra dag til natt (selv med delvis solformørkelse…):

– Jeg snakket litt med Christian (pappa og trener). Han påpekte at jeg ikke

 spilte med energi. Og når det gjelder håndball, så lytter jeg alltid på det han har å si. Han har rett.

Og omstillingen fra Bodø-kampen?

– Det handlet om å senke skuldrene og også om å gjøre alt anderledes mot Haslum enn det jeg gjorde mot Bodø. Og så gjorde det, som alltid, godt å komme i gang for eksempel med å score med det første skUddet.

Det gjorde Emre. Endte opp med fem fulltreff på seks skudd – på høyde med Leon som hadde fire treff på fem skudd.

En time i rykk og napp

Det var det vi opplevde i Kolstad Arena i ettermiddag. Bunnlaget Haslum holdt godt følge overraskende lenge. Etter drøyt 20 minutter lå gjestene bare to mål bak (7-9) og det selv om Torbjørn ledet – og vant – målvaktskampen mot Nikolai Wiig. I førsteomgangen reddet Torbjørn ti skudd – 67 prosent. Rått imponerende. Wiig hadde åtte ballstopp som ga 35% redninger.

På stillingen 25-15 overtok Lars målvaktsjobben, i sin siste seriekamp på hjemmebanen. Han reddet bare to – men slapp heller ikke inn mer enn tre, altså redningsprosent 40. Sterk prosent(!) det også…

For et punktum!

Begge omgangene hadde resultatmessig lik  utseende: Haslum hang en god stund bra med, men ble i siste del av både første- og andre omgang kjørt av lasset – som man skulle forvente når tabelljumbo møter tabelltoer.

I tillegg til våre to yngste og veteranene mellom stengene, synes jeg det er god grunn til å trekke frem Magnus – og det er først,andre eller tredje – i alle fall tenker jeg på Søndenå. I dag viste han  noen av sine spisskvaliteter på skudd; bedøvende finter og kjapp-kjappe avfyringer.

Og så er det yngstemann Oskarsson, Benedikt. Han stortrivdes tydeligvis med å finne – og utnytte – de minste mulige sprekker i Haslum-muren; kjapp i hode og bein, ingen tvil. Og så hentet Benedikt frem et av sine fremste våpen for å sette punktum for kampen; et lynraskt grunnskudd som Haslum-keeperen var sjanseløs på og som jeg synes var et flott punktum på vår 24. serieseier.

PS!
Bortsett fra forsvarssjef Vetle og som nøyer seg med det – ikke være med på å angripe – ja. så scoret alle de andre utespillerne som sto på kampkortet – hvis vi ser bort fra en småsyk Magnus (Gullerud) som satt 2 x 3 0 benken

FAKTA

Kolstad – Haslum 35-18 (15-8)
Kolstad Arena
Tilskuere: 1609
KOLSTAD: Lars Eggen Rismark, Torbjørn Bergerud – Emre Berge 5, Vetle Eck Aga, Leon Bronken 4, Adrian Aalberg 2 Benedikt Oskarsson 6, Magnus Søndenå 5, Arnor Oskarsson 1, Magnus Gullerud, Sveinn Johansson 2, Magnus Stølefjell 1 Simon Jeppsson 2(1), Simen Lyse 2(1), Martin Hovde 3, Sigvaldi Gudjonsson 2.
Haslums toppscorere:
Mats Tibaas-Hermansen, Jon Johansson-Kjellerød og David Kalvø Valderhaug – alle 3.
Utvisninger, Kolstad: 5 x 2 min. – Haslum 3 x 2 min.

KAMPUTVIKLING

10. minutt: 4-2
20. minutt: 9-5
30. minutt: 15-8
40. minutt: 21-14
50. minutt: 26-15
60. minutt: 35-18

TEKST: Tore Sæther / Kolstad Håndball